Flag

Inspirációk

Kérdések
És válaszok
Inspirációk
Kérdések és válaszok

Minden, amit a konyhai fortélyokról tudni szeretnél! Az alábbiakban összegyűjtöttük a házi sütés, desszertkészítés és befőzés legjobb praktikáit, melyeket alkalmazva a siker garantáltan nem marad el!

Picture - banner 2 image

Házi sütés

Minden, amit a házi sütésről tudni szeretnél!

Picture - banner 2 image

Házi sütés

Minden, amit a házi sütésről tudni szeretnél!

A zselatinnal elkészített torta mennyi idő múlva lesz szeletelhető?

Az elkészített tortát legalább 3-4 órára tegyük hűtőszekrénybe, de legjobb, ha egy egész éjszakán át ott tartjuk.

Mi történik, ha a tortazselét főzés után egyszerre a tortára öntjük?

Nagyon fontos, hogy főzés után hagyjuk hűlni 5-10 percig a zselét, közben néhányszor keverjük meg. Amikor az állaga kezd sűrűsödni, akkor a torta vagy sütemény közepétől kiindulva óvatosan csorgassuk a felületre. Ellenkező esetben, ha még melegen öntjük a tortára, beissza a piskóta vagy lefolyik a torta tetejéről.

Mit tegyünk, ha a vajas, linzer tésztánk lágy lesz és kezelhetetlen, mert ragad?

Frissen tartó fóliába tekerve tegyük a hűtőszekrénybe legalább 30 percre dermedni.  Kivétel után lisztezett felületen azonnal kinyújtjuk, szaggatjuk és megsütjük.

Mit történik, ha nem melegítjük elő a sütőt?

Gyorsan állítsuk be a megadott hőfokra a sütőt és mindenképpen várjuk, míg eléri a kívánt hőmérsékletet. A formában, tepsiben, addig nem lesz baja a már kész tésztánknak. Fő szabály: Egy sütemény elkészítését kezdjük mindig a sütő bekapcsolásával!

A tojásfehérjébe mikor tegyük bele a cukrot?

A fehérje felverésekor a cukrot a félig felvert fehérjébe szórjuk, így lehet biztosan keményre verni. Ha néhány csepp citromlevet adunk hozzá, attól még keményebb és fényesebb lesz a hab.

Linzerhez milyen margarint használjunk?

Legjobb, ha a felhasználás előtt vesszük ki a hűtőből, azaz hideg zsiradékkal dolgozunk a linzertészta összeállításánál, még a kéz melegétől is lágyul a tésztagyúrás közben. Amennyiben lágy margarint használunk, a tészta kezelhetetlen (ragacsos) lesz.

Milyen legyen a hozzávalók hőmérséklete?

Legjobb, ha minden hozzávaló szobahőmérsékletű (liszt, cukor, porcukor), kivételt képez, ha a recept mást ír, pl.: hideg tej, hideg margarin.

A sütő melyik részébe tegyük a tepsi süteményt?

Általában a sütő középső részébe tegyük a süteményt, kivételt képez, ha a recept mást mond.

A formában elkészített süteményeket mikor vegyük ki a formából?

Sütés után kb. 10 percig hagyjuk a formában a süteményt, majd vegyük ki és tegyük rácsra, mert ha a formában hagyjuk kihűlni, akkor a sütemény alja bevizesedik.

Hogyan készítsünk tökéletes omlós- vagy linzertésztát?

A linzertészta pontos hozzávalói 1:2:3 arányon alapul. Egy rész cukor, két rész margarin vagy vaj és három rész liszt. Tehát 100 g cukor, 200 g zsiradék és 300 g liszt, plusz egy tojássárgája hozzáadásával lesz a legmegfelelőbb állagú tésztánk. 

Mit csináljak, ha a mák-, dió-, vagy mogyoró töltelékünk túl lágy lesz?

A lágyra sikerült töltelékhez tegyünk pár evőkanál darált kekszet.

Ha a recept 24 cm-es tortaformát ír, de nekünk nincs a megadott méret csak nagyobb, mit tegyek?

Nagyon fontos, hogy a receptben megadott méretet használjuk, hisz a recept ennek megfelelően van kialakítva. Ha kisebb formát használunk a megadottnál, a tészta túlfuthat rajta sütés közben. Ellenkező esetben, ha túl nagy a forma, akkor lapos marad és ki is száradhat mivel a sütési idő a kisebb formához lett kialakítva.

Kicsit több lett a margarin a recepthez, nyugodtan használhatjuk?

Minden esetben használjunk a hozzávalók kiméréséhez pontos mérleget. A megadottól való eltérés miatt csalódhatunk a végeredményben, mert a süteményünk sem lesz tökéletes.

A sütemény felszínét mikor kell villával megszurkálni?

Minden esetben előbb kenjük le tojással, majd utána szurkáljuk meg villával. Ha fordítva csináljuk, akkor a tojás eltömi a lyukakat és nem tudnak eltávozni a sütés közben keletkező gőzök.

Miért kell a fánk tésztába némi rumot tenni?

Amennyiben rumot használunk, nem szívja magába a zsiradékot a tészta sütésénél.

Hogyan lesz tökéletes cukormázunk?

100 g porcukorhoz keverjük egy tasak Dr. Oetker Habfixálót, s keverjük ki annyi vízzel (kb. 2-3 teáskanál), hogy megfelelő állagú masszát kapjunk. A mázat színezhetjük az ételszínezékekkel és ízesíthetjük aromákkal.

Honnan tudjuk, hogy mikor készült el a sütemény?

A gyakorlott sütikészítők már a kész sütemény színéből képesek megállapítani. Azonban kezdők részére egy biztos módszer, ha hústűt szúrunk a sütemény legvastagabb részébe. Amennyiben kihúzáskor ha a hústűn a nyers tészta maradványait látjuk, akkor még sülnie kell a süteménynek.

Piskóta készítésénél ki kell kenni a forma szélét is?

Piskóta esetében semmiképpen ne kenjük ki a tortaforma szélét, mert a tészta nem fog egyenletesen feljönni, hanem felpúposodik.

Mérleg nélkül mérhetünk bögre segítségével?

Vegyünk elő egy átlagos 2,5 dl-es bögrét és használjuk ezt a méréshez.

  • 1 bögre liszt: 150 g
  • 1 bögre cukor: 225 g
  • 1 bögre vaj: 225 g
  • 1 bögre méz: 350 g
  • 1 bögre zsemlemorzsa: 50 g
  • 1 bögre rizs: 200 g
  • 1 bögre dió: 150 g
  • 1 bögre kókuszreszelék: 75 g
  • 1 bögre folyadék: 250 ml

Folyadékot mérhetünk poharakkal, csészével?
  • 1 teáscsésze - 2 dl
  • 1 kávéscsésze - 1 dl
  • 1 vizespohár - 1,5 - 2 dl

Mérhetünk kanállal?
  • 1 púpozott evőkanál liszt = 2 dkg
  • 1 csapott evőkanál liszt = 1,5 dkg
  • 1 púpozott evőkanál zsemlemorzsa = 1,8 dkg
  • 1 csapott evőkanál zsemlemorzsa = 1,2 dkg
  • 1 púpozott evőkanál búzadara = 2 dkg
  • 1 csapott evőkanál búzadara = 1,5 dkg
  • 1 púpozott evőkanál só = 2 dkg
  • 1 csapott evőkanál só = 1,5 dkg
  • 1 csapott teáskanál só = 1 dkg
  • 1 púpozott evőkanál cukor  = 2 dkg
  • 1 csapott evőkanál cukor = 1,5 dkg
  • 1 evőkanál olaj = 1,5 dkg
  • 1 evőkanál vaj = 2,5 dkg
  • 1 evőkanál zsír = 2,5 dkg
  • 1 csapott evőkanál porcukor = 1,5 dkg
  • 1 púpozott evőkanál porcukor = 2 dkg

Miért kell egy csipet só a süteményekbe?

Bármilyen fura, de a csipet só még jobban kiemeli az ízeket. Legyen az egy csokis teasütemény vagy akár egy joghurtos málnatorta.

Mit jelent az, hogy gőz felett kell megolvasztani a csokoládét?

Egy nagyobb edényben vizet forralunk, ennek tetejére egy kisebb edényt helyezünk, úgy, hogy az alja ne érje a vizet, csak a gőzben álljon. Csokoládéolvasztáskor, tojássárgájával sűrített, hőre érzékeny krémek, habok elegyítésére használjuk. Ügyelnünk kell arra, hogy ne hevüljön forráspontig a keverőedény hőmérséklete, így égésmentesen tudunk dolgozni.

Ha a receptben friss gyümölcs van, használhatunk helyette fagyasztott, kiolvasztott gyümölcsöt?

A mélyhűtött gyümölcsöt minden esetben felengedéskor rakjuk szűrőbe, hogy le tudjon csepegni a felesleges lé. Ha töltelékbe vagy tésztához használjuk, forgassuk át pl. kekszmorzsába, zsemlemorzsába, vagy akár darált dióba. A felfogott léből készíthetünk pl. zseléket vagy szószokat.

Krémes süteményeket mikor tudjuk biztonságosan, szépen szeletelni?

A krémes süteményeket, többlaposokat, stb. mindig előző nap készítsük el, hogy az ízek jól összeérjenek, és a lapok megpuhuljanak.

Lekvárral vagy gyümölccsel készült süteményt, tortát lehet fagyasztani?

Ezeket a süteményeket soha ne fagyasszuk le, mert eláztatja a tésztát mikor kiengedjük.

Hogyan használjuk az őrölt zselatint?

A recepthez való mennyiségű zselatin áztassuk be annyi vízbe, amennyi éppen ellepi. Pár perc múlva folyamatosan kevergetve melegítjük mindaddig, míg a szemcsék eloldódnak. (Ne forraljuk!) A hideg krémhez, masszához adjuk, apránként keverjük hozzá, különben összecsomósodik, majd a kész süteményt, tortát tegyük legalább 3-4 órára hűtőszekrénybe.

Hogyan nyújtsuk ki a kész fondant?

A fondant nyújtás titka az étkezési keményítőben rejlik. Hasonló szerepet tölt be, mint a tészta nyújtásakor a liszt. Segít, hogy ne ragadjon a felületre a massza. Ne aggódjunk amiatt, hogy a fondant nyújtása után a felesleges keményítő elcsúfítja a tortát, hisz a kész tortáról száraz ecsettel könnyen eltávolítható a felesleges keményítőt.

Mit tegyünk, ha nincs otthon sütőpor?

A recept hozzávalóihoz, ha sütőport javasolnak, akkor ki lehet váltani szódabikarbónával, azonban nem egy az egyben. Térfogatnövelő szerepet tölt be a süteményekben, de a sütőpor mennyiségének max. 1/3-ad részével helyettesíthető. Pl. ha a hozzávalóknál 1 tasak Sütőport javasolnak, aminek a töltősúlya 12 g, akkor a 12-nek az 1/3 részét, azaz 4 g-szódabikarbónát használjunk a tésztához. A keverékhez adjunk hozzá még 1 evőkanál citromlevet vagy 1 evőkanál joghurtot is. Mindenképpen szükség van a szódabikarbóna mellé valamilyen savas hozzávalót is tenni, ami a lúgosságát csökkenti a keveréknek és a tésztának nem lesz fura, kellemetlen íze.

Mitől lesz puha, könnyű a piskótánk?

Az igazi piskóta 3 összetevőből áll: tojás, cukor és liszt. Fontos az összetevők aránya, melyek a következők: 1:1:1. A piskóta lényege a könnyed, levegős tészta. A tojásokat szétválasztjuk, majd a tojásfehérjéket egy csipet sóval közepes keménységűre felverjük, majd annyi evőkanál cukrot adunk hozzá, amennyi fehérjénk van. Az egészet addig verjük, míg kemény habot nem kapunk. Akkor jó, ha a tálat fejtetőre tudjuk állítani úgy, hogy nem folyik ki a hab. Alacsony fordulaton egyenként hozzákeverjük a tojások sárgáját, majd kanalaként hozzáforgatjuk a lisztet is. (Ugyanannyit, mint amennyi tojást, vagy cukrot használtunk.) Pl. ha egy normálméretű tortához 6-8 tojásra van szükségünk, akkor a felhasznált cukor és liszt mennyisége szintén 6-8 evőkanál lesz. Ha biztosra akarunk menni, akkor a tésztába keverünk egy késhegynyi sütőport is. Fontos, hogy sütés közben a sütőajtót ne nyitogassuk és kb. 180 °C-os sütőben süssük.

Picture - banner 2 image

Desszertkészítés

Minden, amit a házi desszertkészítésről tudni szeretnél!

Picture - banner 2 image

Desszertkészítés

Minden, amit a házi desszertkészítésről tudni szeretnél!

Hogyan akadályozzuk meg a puding bőrösödését?

Amennyiben el szeretnénk kerülni a főzőpudingok fölének kialakulását, helyezzünk fóliát a még forró pudingra. A puding állaga így lágyabbá válik.

Mire figyeljünk a puding kóstolgatása közben?

A főzőpudingot az elkészítés után ne kóstolgassuk többször ugyanazzal a kiskanállal, mert ezáltal a puding felhígul, folyóssá válik. Az emberi nyál egy olyan keményítő lebontó enzimet (amiláz) tartalmaz, amely már kis mennyiségben is vizes állagúvá teheti a pudingot.

Hideg vagy szobahőmérsékletű tejet használjunk?

A pudingok elkészítéséhez a gyorsabb felmelegedés érdekében használjunk szobahőmérsékletű tejet.

Zsíros vagy a zsírszegény tej a jobb?

Ízlések és pofonok, azonban a zsírosabb tejjel teltebb ízhatást érhetünk el.

Mire figyeljünk a puding hűtésénél?

A kész pudingot a szobahőmérsékleten hagyjuk hűlni a tálkákban/poharakban, majd tegyük a hűtőszekrénybe. Amennyiben kevergetve szeretnénk hűteni, a puding szerkezete megbomlik és lágyabb puding lesz a végeredmény.

Lehet mikrohullámú sütőben pudingot főzni?

Egy mikrohullámú sütőhöz való nagyobb tálba (lehet üveg is) öntsük a pudingport és az ízlés szerinti cukrot. Mérjük ki az 500 ml tejet és ebből kb. 6 evőkanállal tegyünk a porhoz és keverjük csomómentesre, majd a maradék tejet is adjuk hozzá és keverjük el. Tegyük a mikrohullámú sütőbe és 600 W-on kb. 6-7 perc alatt elkészítjük a pudingot. 2 percenként kézi habverővel erőteljesen keverjük meg.

Kérjük, vegye figyelembe saját mikrohullámú sütője tulajdonságait.

Mit tegyünk, hogy ne égjen le a tej?

A tej nem ég le, ha a puding főzése előtt az edényt hideg vízzel kiöblítjük vagy a szükséges cukor felét az edény aljában eloszlatjuk és utána öntjük rá a tejet (ne keverjük meg!), majd úgy forraljuk fel. A cukor, ami csak lassan olvad fel a tejben, megakadályozza a leégést.

Mire figyeljünk, ha formába töltjük a pudingot?

A formákat használat előtt hideg vízzel öblítsük ki, majd a formában kihűlt pudingot legalább 3-4 órára tegyük hűtőszekrénybe. Mielőtt kifordítjuk, a forma oldalánál kicsit mozgassuk meg a pudingot, hogy biztosan elváljon a forma falától.

Alternatív tejeket lehet használni a pudingfőzéshez?

Bármelyik növényi tej alkalmas a puding főzéséhez. Azonban tudni kell, hogy ezekkel elkészítve színe és íze is változhat a megszokott pudingnak.

Helyettesíthetjük a tej egy részét tejszínnel?

1/3-ad arányban ajánljuk helyettesíteni a tejet. Például, amennyiben a desszerthez 600 ml hideg tej hozzáadása szükséges, használhatunk 200 ml hideg habtejszín + 400 ml hideg tej keverékét is a felveréshez. A kész krémünk masszívabb és teltebb ízű lesz.

Mire figyeljünk a gyümölcsökkel való dekorálás során?

A desszertek díszítésénél a friss gyümölcs használata látványossá és vonzóvá teszi a készítményeinket. A díszítéshez mindig olyan gyümölcsöt válasszunk, ami színben és ízben jól társítható a készítendő édességgel. Ezeket a gyümölcsöket csak tálalás előtt néhány perccel készítsük el, így megelőzhető az esztétikai romlás.

Hogyan díszítsük a pudingot különböző gyümölcsökkel?

Készíthetünk például eperlegyezőt. Ehhez az epret szárától kezdve vékony szeletekre vágjuk úgy, hogy a gyümölcs egészben maradjon, majd óvatosan legyező alakúra nyomjuk. Nagyon egyszerű és mutatós, ha a málnát, valamint a szedret porcukorral vékonyan meghintjük és mentalevelet is használunk a díszítésükhöz.

Hogyan díszítsük a pudingot cseresznyével és meggyel?

Ha cseresznyét vagy meggyet tisztítás (mosás) után félig kristálycukorba mártjuk, akkor igen előkelő dísze lehet desszertünknek.

Hogyan készítsünk réteges pudingot?

Különböző ízű pudingokat rétegezhetünk is, ilyenkor egy-egy réteg ráöntése között várjunk néhány percet, nehogy összekeveredjen a két különböző puding.

Hogyan készítsünk márvány pudingot?

Főzzünk egy csokoládé és egy vaníliaízű pudingot. Kanalanként tegyük egy tálba, vagy formába, majd egy villával spirál alakban keverjük át. Ez létrehozza a márványos hatást

Hogyan készítsünk torta tölteléket puding felhasználásával?

A pudingport a leírás szerint, de csak 350 ml tejjel főzzük meg, majd hűlni hagyjuk. Közben 250 g margarint és 150 g porcukrot habosra keverünk, a kihűlt pudingot hozzáadjuk és alaposan elkeverjük. A krémmel nemcsak megtölthetjük, de bevonhatjuk és díszíthetjük is tortánkat.

Használhatunk gyümölcslevet a puding főzéséhez?

Gyümölcsös íze érdekében tej helyett alma- vagy multivitaminlével készítsünk vaníliaízű pudingot, s rétegezzük gyümölccsel. Ez a pudingnak más megjelenést ad. Próbálja ki a gyümölcsös csíkos receptet.

Fontos-e a leírt keverési idő betartása a desszertek kikeverésénél?

A feltűntetett keverési időt mindig tartsuk be, mert a keverékben lévő emulgeálószerek csak ennyi idő alatt tudnak megfelelő stabilitást adni.

Meddig tárolhatók hűtőszekrényben a desszertek?

Az olyan desszertek, amiknek a hozzávalói hőkezelés nélküli nyersanyagokat tartalmaznak, mint pl. tejszín, túró, joghurt, tej, stb. tálalásig mindenképpen tartsuk hűtőben, s a maradékot rögtön tegyük vissza. Ha így járunk el, akkor biztonsággal 1-2 napig lesznek fogyaszthatók.

A főzött krémet tartalmazó sütemények meddig fogyaszthatók?

A hőkezelés elősegíti az eltarthatóságot. Ezeket a süteményeket hűtőszekrényben, akár 2-3 napig is eltarthatjuk.

Mikor díszítsük az elkészített desszertet, pohárkrémet?

Mind a gyümölcsöt, mind a kakaót minden esetben csak tálalás, fogyasztás előtt tegyük a hűtőből kivett desszertre. Amennyiben a gyümölcsöt már az elkészítés után rátesszük, belesüllyedhet, illetve levet ereszthet a desszert tetején, ugyanakkor a kakaópor pedig bevizesedhet.

Fontos a hozzávalók sorrendje egy desszert kikeverésénél?

Desszertek kikeverésénél előbb tegyük a kimért tejet a keverőedénybe, majd utána a port. Süteményeknél előbb keverjük össze a száraz hozzávalókat, majd ehhez keverjük a nedveset.

Picture - banner 2 image

Befőzés

Minden, amit a befőzésről tudni szeretnél!

Picture - banner 2 image

Befőzés

Minden, amit a befőzésről tudni szeretnél!

Milyen gyümölcsöt használjunk a lekvár készítéséhez?

A befőzéshez minden esetben érett, kifogástalan minőségű (nem túlérett, fonnyadt, penészes, stb.) gyümölcsöt használjunk.

Használhatjuk a befőttesüveg tetején lévő zárótetőt többször alkalommal is?

A befőttes üvegre való tetőket maximum kétszeri használjuk, mert utána már mind a gumigyűrű, mint a tető deformált lesz és nem zárja le légmentesen az üvegeket. Tehát biztonság kedvéért a befőzések alkalmával 2 évente cseréljük le őket.

Hogyan mossuk el az üvegeket, hogy biztosan tiszták legyenek?

A gondosan elmosott üvegeket annyi ecetes vízben főzzük ki, amennyi ellepi. Az ecet 5 %-os oldata a baktériumok kb. 90 %-át elpusztítja. Soha ne törölgessük el az üvegeket, hanem szájjal lefelé borítsuk le őket egy konyharuhára, vagy szárítsuk ki a sütőben.

Mi is az a sterilizálás?

Sok múlik a csírátlanításon. Az üvegeket mossuk át forró vízzel, rakjuk be a meleg sütőbe, vagy mosogatógépbe, magas hőfokon mossuk tisztára, majd fejjel lefelé állítsuk őket tiszta konyharuhára, hogy maguktól megszáradjanak. Sose töröljük el őket, mert a beléjük kerülő szöszök miatt megromolhat a tartalmuk.

Miért kell fejre fordítani az elkészült lekvárokat?

A fejjel lefelé állított üvegekben a lekvár lefolyik a fedélig, így kiszorítja az üvegben maradt levegőt. Ugyanakkor a forró lekvár sterilizálja is a fedelet. Legfeljebb 5 percig állítsuk fejjel lefelé az üvegeket, mert ha tovább hagyjuk, előfordulhat, hogy a lekvár lehűl és odaragad a tetőre.

Hogyan tudjuk megakadályozni a lekvárok elszíneződését?

A gyümölcsök és zöldségek természetes színező anyagokat tartalmaznak, amelyek viszonylag instabilak, és az idő előrehaladtával változhatnak. A színváltozás mértéke több tényezőtől is függ, mit például a gyümölcs cukortartalma, a tárolási hőmérséklet, a fény vagy az oxigén hatása. Ez a természetes színveszteség azonban nem befolyásolja az ínycsiklandó ízeket. 

Tipp: adagonként (1 tasak dzsemfix, illetve befőzőcukor) 5 g citromsavval főzzük meg a lekvárt, vagy dzsemet. A citromsav élénkíti a lekvár színét, így nem barnul meg tárolás során.

Hol tároljuk az elkészített lekvárokat?

Az elkészített lekvárjainkat minden esetben száraz, sötét, hűvös helyen tároljuk, így az esetleges színelváltozástól megvédhetjük. Ugyanakkor a már felbontott üvegeket hűtőszekrényben kell tárolni.

Mit nevezünk dzsemnek és mi a lekvár?

A dzsem nagyobb vagy egész gyümölcsdarabokat is tartalmazhat, míg a lekvár egy sűrű, pépes, egyöntetű és nem tartalmaz gyümölcsdarabokat.

Milyen mennyiségű lekvárt készíthetünk egyszerre a dzsemfix felhasználásával?

Ne főzzünk be egyszerre nagyobb mennyiséget, maximum dupla adagot készítsünk. A nagyobb mennyiségnél megnövekszik a főzési idő, elvesznek a vitaminok, és a lekvár illetve dzsem színe és állaga is változhat.

Használhatunk fagyasztott gyümölcsöt a befőzéshez?

A fagyasztott gyümölcsöt felolvasztást és lecsepegtetés után mérjük le és használjuk fel a befőzéshez. A téli hónapokban valódi feltöltődés lehet a befőzés, ráadásul így az év bármely szakában élvezhetjük a friss dzsemek, lekvárok íz világát.

Miért kell a habot eltávolítani a lekvár tetejéről?

A természetes hab, ami főzés során a lekváron, dzsemen keletkezik,  körbe fogja a levegőt, és ezzel az esetleges mikroorganizmusokat, mely befolyásolja a lekvárunk eltarthatóságát. Ezért mielőtt a kész lekvárt a befőttes üvegekbe töltenénk, távolítsuk el a habot a tetejéről.

Mit tegyünk, hogy főzés során ne keletkezzen hab a lekvár tetején?

Főzés során természetes hab képződik a főzés során, amit némi növényi zsír hozzáadásával csökkenthetünk. Főzés során tegyünk egy kis teáskanál margarint a gyümölcshöz.

Mi az a pektin?

A pektin felhasználásának segítségével lerövidül a lekvárok, dzsemek főzési ideje.  A befőzés során a gyümölcshöz adva, forralás után a pektin feloldódik, majd a főzést követően a lehűlés során biztosítja a jellemző zselés állag elérését.

Befőtt felhasználásához milyen gyümölcsöt használjunk?

Befőtt készítésénél kerüljük a túlérett vagy sérült gyümölcsöket. Használjunk inkább kevésbé érett, egészséges gyümölcsöket, hogy főzés, dunsztolás során ne főzzük szét.

Használhatok a befőzés során fűszereket a lekvárhoz, dzsemhez?

A sárgabarackhoz, az őszibarackhoz és a szilvához nagyon illik a fahéj és szegfűszeg, s használatukkal pikáns gyümölcslekvárok készülhetnek.

Mi is a dunsztolás?

A dunsztolás a különböző házi készítésű befőttek, lekvárok, savanyúságok készítésének végső hőkezelési fázisa. A dunsztolás (hőkezelés) lényege az lenne, hogy a befőttes üveget valamint az üvegbe töltött gyümölcsöket, zöldségféléket, esetleg készételeket akkora hőmennyiségnek tegyük ki, amennyitől a különböző romlást okozó baktériumok és mikroorganizmusok jelentős része elpusztul, illetve káros tevékenységüket kevésbé tudják kifejteni.

Száraz vagy nedves dunsztolás?

Száraz dunsztolás során a gyümölcsöt főzéssel, hőkezeléssel csírátlanítjuk, aztán töltjük üvegekbe, ezért arra kell törekednünk, hogy az üvegek olyan lassan hűljenek ki, amennyire csak lehet. Ha ügyesek voltunk, akár 2-3 napig is eltarthat a folyamat.

A nedves dunsztolás akkor szükséges, ha nyers ételeket szeretnénk konzerválni. Ilyenkor a megtöltött, légmentesen lezárt üvegeket kell vízbe állítva forralni, hogy a baktériumok elpusztuljanak. Tehát gyakorlatilag üvegestől főzzük meg a kompótot, befőttet.

Kövess minket!
Kövesd a Dr. Oetkert a közösségi médiában!